پالونیا (Paulownia tomentosa)

 پالونیا در چین به درخت امپراطور شهرت دارد و مردم آن کشور سالهاست درختان پالونیا را به نشانه خوش یمنی و تقدس در اطراف منزل خود می‌کارند. پالونیا با 9 گونه سریع‌الرشد، بومی کشور چین است که به دلیل رشد خیلی سریع و سازگاری با شرایط آب و هوایی و خاکی مورد مصارف گوناگون قرار گرفته و به سرعت در کشورهای مختلف جهان توسعه یافته است. درختان سریع الرشد پالونیا تحت شرایط مناسب در سن 5 سالگی به سن بهره‌برداری می‌رسند. این درخت در مقایسه با سایر درختان سریع الرشد مانند صنوبر، دارای سرعت رشد بیشتری می‌باشد. در شرایط عادی یک درخت پالونیا 5 ساله ارتفاعی بیش از 15 متر و قطر برابر سینه آن حدود 30 سانتیمتر و حجم قابل استفاده آن قریب به 1 متر مکعب خواهد شد. پالونیا

گونه مشهور این درخت با نام های زیر شناسایی گردیده است:
1- فورتونی 2- کتلپیفولیا 3- الونگاتا 4- کاواکامی 5- فارگسی 6- تایوینانا 7- آلبیفولیا 8- تومنتوسا 9- آئوستالیس

گونه های نام برده درحال حاضر به عنوان پایه مادری شناخته می شوند. گونه های جدید که هیبرید و اصلاح شده هستند، جهت تولید الوار و بایومس استفاده می شوند. این گونه ها به شرح زیر می باشند:

– اکسی – کلون 112 – بلیزیا – شنتونگ – 9501 – 9502 – 9503 – تری‌پلوئید پی ائی تانگ یا زد صفر هفت – تری پلوئید پائولمیا

انواع گونه های پالونیا در شرایط زیستی بسیار متفاوتی سازگاری نشان داده‌اند از نظر شرایط زیست محیطی (ارتفاع از سطح دریا، دما، میزان بارندگی، خاک) زیستگاه اصلی درختان پالونیا، کشور چین بین 30 تا 40 درجه عرض جغرافیایی می‌باشد که مناطق وسیعی از کشور ایران نیز در همین عرض جغرافیایی واقعند.

خصوصیات چوب:

چوب پالونیا راست تار، نرم، روشن صاف است که بسیار سبک بوده و به راحتی در هوای آزاد خشک می‌شود .این چوب خاصیت ضد آتش گرفتن دارد به همین دلیل با سوزاندن در کوره و تهیه ذغال, ذغالی بسیار با دوام تولید می کند.

دوام مبلمان ساخته شده با چوب پالونیا حتی در مناطق مرطوب بسیار مناسب است. چوب پالونیا در مقابل پوسیدگی مقاوم بوده و خاصیت رزونانسی خوبی دارد.

مصارف:

در کشور چین از چوب، برگ، پوست و میوه و گل درختان پالونیا به طور گسترده استفاده می‌شود. به دلیل سبکی و دوام طولانی برای تیرهای افقی سقف ساختمان‌ها و در صنایع جهت تولید در و پنجره، قفسه وکمد، و جعبه‌های پستی، تخته چندلا، کاغذ و غیره مصرف می شوند.

زمان بهره‌برداری درختان پالونیا در زراعت چوب طبق تحقیقات انجام شده 5 تا 6 سالگی است تاج پوشش درختان پالونیا از هم باز است و نور به خوبی از آن عبور می نماید و براساس تحقیقات انجام شده انواع گیاهان زراعی براحتی در لابلای آن رشد می کنند .فرم تاج پوشش درختان صنوبر مانع از رساندن نورکافی به گیاهان زراعی کاشته شده درزیر آن ها در روش کشت تلفیقی می گردد.

با توجه به آمارهای موجود پالونیا مناسب تولید خمیر کاغذ بوده و طبق تحقیقات انجام شده با فرایند پخت کرافت، راندمان خمیر 79% به دست آمده است.

گل پالونیا این درخت 3 ماه از سال دارای گلهای معطر شهدزا و گرده زا برای پرورش زنبور عسل (تولید عسل خالص) می‌باشد. عسل تولید شده از این درخت شفاف و باکیفیت است حتی بهتر از عسل اقاقیا و  بخصوص مفید برای درمان بیماری‌های تنفسی، مشکلات ریوی و دستگاه گوارش است. چای و شربت گرفته شده از شکوفه‌های این درخت مشکلات کبد و طحال را برطرف و همچنین در بهبود برونشیت تأثیر می‌گذارد.

برگهای این درخت حاوی تقویت کننده خاک (خاک برگ و کود سبز) و مناسب برای تغذیه دام (پرورش اسب و پرواربندی گوساله – بره پرواری داشتی و پرورش بز) است. در تجزیه برگ‌ها و جوانه گل‌های این درخت 8 نوع اسیدآمینه و ماکروالمان‌های منیزیم، کلسیم، پتاسیم و گوگرد و میکروالمانهایی مانند روی، منگنز، مس و آهن شناسائی شده است. این مواد در تقویت زمین‌های کشاورزی به عنوان کود سبز یا کمپوست و خاک برگ استفاده می شود.

هیبرید چیست؟

هیبرید علمی قدیمی و در عین حال با کاربری نوین است که در علم زیست شناسی (حیوانات و گیاهان)کاملا شناخته شده و به روز است. علم هیبرید هم به صورت طبیعی وجود داشته است و هم در محیط آزمایشگاهی انجام پذیر است. همان‌طور که ذکر شد هیبرید دو معنی دارد: در معنای اول هیبرید نتیجه آمیزش طبیعی بین دو گونه حیوان و یا دو گونه مختلف از گیاهان است و در معنای دوم هیبرید به پیوند آزمایشگاهی دو گونه قابل پیوند یا غیرقابل پیوند (در محیط طبیعی) می‌گویند که به همراه اصلاح نژادی و با استفاده از ویژگی‌های برتر هریک از گونه‌ها و نژادها، برای دسترسی به گونه برتر که عقیم نیز می‌باشد، صورت می‌گیرد.

پالونیا هیبرید 9501 چیست؟

گونه فورتونی هیبرید به نام تجاری (9501)، یکی از گونه‌های درخت پالونیا می‌باشد که نسبت به آب و هوای گرم و خشک مقاومت بالایی دارد. از خصوصیات بارز این گونه مقاومت در برابر سرما تا 25- درجه سانتیگراد و مقاومت در مقابل گرما تا 52+ درجه سانتیگراد می‌باشد و همچنین مقاوم‌ترین گونه پالونیا نسبت به خاک رس می‌باشد.

ویژگی‌های گونه 9501 را می‌توانید به‌طور اختصار در جدول زیر مشاهده کنید:

ویژگی‌ها توضیحات
پایه‌های مادری فورتونی هیبرید
آب و هوای سازگار گرم و خشک
خاک مناسب خاک سبک دارای زهکشی خوب
میزان آب مصرفی حداقل 5 لیتر در روز به ازای هر درخت
بیشینه و کمینه دمای قابل تحمل 25- تا 52+ درجه سانتیگراد
میزان چوبدهی هر درخت یک مترمکعب در مدت 5 سال
تعداد دفعات برش 8 مرتبه
 تحمل EC 3000 تا 12000

فروش نهال پالونیا در این شرکت صورت می گیرد. جهت سفارش نهال پالونیا و اطلاع از قیمت نهال پالونیابا شماره های زیر تماس بگیرید:

مشاوره: 09915071784

سفارش: 09391002242

ثبت سفارش

3 + 0 = ?